Europsko prvenstvo: Pero Ćubela prvak europe

2023-10-09

Na netom završenom Europskom seniorskom prvenstvu u boćanju održanom u Grudama, Bosna i Hercegovina, hrvatska boćarska reprezentacija ostvarila je zapažene rezultate, donoseći kući zlatnu, srebrnu i brončanu medalju.

Hrvatskoj je najsjajnije odličje donio Pero Ćubela iz Bistona u disciplini bližanja i izbijanja u krug. Nakon što je već osvojio zlatnu medalju na istoj disciplini prošle godine na Svjetskom prvenstvu, Ćubela je ponovno dokazao svoju izvanrednu boćarsku vještinu osvajanjem europskog naslova. U finalu je svladao talijanskog predstavnika G. Graziana rezultatom 23:20.

Srebro su osvojili Karlo Šaban (Sv. Jakov-Jadranovo) i Marin Ćubela (Biston) u disciplini par klasično. Zlato u istoj disciplini osvojili su Francuzi Belay-Molager, pobjedivši u finalu rezultatom 5:7.

Luka Gašpar iz Zrinjevaca osvojio je brončanu medalju u disciplini pojedinačno klasično, dok je naslov europskog prvaka u istoj disciplini pripao Slovencu Juri Kozjeku.

Marino Milićević (Biston) zauzeo je 5. mjesto u disciplini brzinskog izbijanja, dok je isto mjesto zauzeo i u štafetnom izbijanju zajedno sa svojim partnerom M. Ćubelom. Joško Buterin (Pula) zauzeo je 11. mjesto u disciplini preciznog izbijanja. U sve tri navedene discipline, francuski predstavnici su dominirali osvajanjem naslova - A. Chirat u brzinskom izbijanju, A. Chirat-F. Marsens u štafetnom izbijanju i S. Leiva Marcon u preciznom izbijanju.

Sve čestitke igračima, stručnom stožeru, izborniku V. Matetiću i njegovim pomoćnicima T. Kolobariću i M. Dodigu na postignutim uspjesima.

Najuspješnija reprezentacija na ovom prvenstvu bila je Francuska, koja je osvojila četiri europska naslova - par klasično, precizno, brzinsko i štafetno izbijanje. Slovenija je osvojila zlatnu medalju u pojedinačnoj klasičnoj disciplini, dok je Hrvatska osvojila zlato u disciplini bližanja i izbijanja u krug. Prema ukupnom broju osvojenih medalja u volo boćanju, u konkurenciji 17 zemalja, Hrvatska je zauzela četvrto mjesto.

Učinak hrvatskih reprezentativaca:

Zlato Pero Ćubela - bližanje i izbijanje u krug